Maraton je potekal v čast 100. obletnici İzmirja

Maraton je potekal v čast tretjega leta İzmirja

Mednarodni maraton Izmir Avek, ki ga že četrtič organizira metropolitanska občina Izmir v sodelovanju s Svetovno atletiko, v statusu cestne oznake, so sodelovali atleti z vsega sveta in naše države. Slogan dirke v čast 100. obletnici naše republike je bil določen kot "Praznujemo 100-letni maraton na maratonu İzmir". Prvo mesto na dih jemajočem maratonu je pripadlo Etiopiji pri ženskah in Keniji pri moških.

Župan mestne občine Izmir Tunç Soyer in minister za mladino in šport dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu se je v okviru organizacije udeležil tudi 10-kilometrske cestne dirke 19. maja. Predsednik Soyer, ki je tudi dal začetek teka, je dejal, da je Marathon İzmir tudi gibanje prijaznosti in dejal: "V mestu vlada praznično navdušenje, vsi smo zelo navdušeni".

Župan mestne občine Izmir Tunç SoyerČetrti maraton İzmir je bil letos organiziran s ciljem, da bi İzmir postal športno mesto, v počastitev 100. obletnice republike. 19 elitnih športnikov iz 23 držav in 30 tisoč ljudi iz vse Turčije se je udeležilo maratona, ki je ustvaril mednarodno festivalsko vzdušje v İzmirju, čemur je sledil 5. maj Road Run.

Začetek mednarodne dirke pod pokroviteljstvom Avek Automotive, Decathlon, İzenerji, İzmirli in Züber, namestnik generalnega sekretarja metropolitanske občine İzmir Ertuğrul Tugay, predsednik turške atletske zveze Fatih Çintımar, vodja oddelka za mlade in športne storitve metropolitanske občine İzmir Hakan Orhunbilge in metropolitanska občina İzmir nost Predsednik mladinskega in športnega kluba Ersan Odaman. Tekmovalci na štartu Karşıyaka Prvi je zavil pred prihodom na pomol Bostanlı, drugič je zavil iz Izmirske marine, ki je na vhodu na bulvar Haydarja Alijeva, in zaključil boj na začetni točki.

Znamka Kenije in Etiopije

Na 42 kilometrov 195 metrov Marathon İzmir Avek, ki ima najhitrejšo progo v Turčiji, sta prvo mesto osvojila Etiopijka Sheware Alene Amare z 2.32.43 pri ženskah in Benard Kipkorir iz Kenije z 2.10.25 pri moških. Pri ženskah je bila druga Etiopijka Kebebush Yisma z 2.32.49, tretja pa Kenijka Emmah Cheruto Ndiwa z 2.35.08. Na drugo mesto se je uvrstil Kenijec Hammington Kimaiyo z 2.12.38, tretje mesto pa z enako uvrstitvijo Kenijec Kenneteh Kiprop Omulo.

Najboljše mesto med turškimi atleti je dosegel Polat Arıkan z 2.17.37. Yusuf Önal, Serkan Kaya in Mustafa Es so sledili Polatu Arıkanu na sedmem mestu. Pri ženskah je Svetlana Kaya s 3.05.15 dosegla najboljši čas in postala 10., sledile pa so ji Selma Altundis, Elif Gül Erdemir in Svetlana Zahvataeva.

Kandidirala sta tudi predsednik Soyer in minister Kasapoğlu

Začetek 19. majskega cestnega teka, ki poteka na isti dan kot maraton Izmir, je dal pobudo župan metropolitanske občine Izmir. Tunç Soyer, minister za mladino in šport Mehmet Kasapoğlu in predsednik Republikanske ljudske stranke (CHP) province İzmir Şenol Aslanoğlu sta se skupaj podala. Na 10-kilometrski tekmi, v kateri sta sodelovala tudi predsednik Soyer in minister Kasapoğlu, so Dilan Atak (0.38.03), Fatma Arık (0.38.04), İpek Öztosun (0.40.03), Bahattin Üney (0.31.14) v moški, zasedli prva tri mesta., Emin Berke Murathan (0.31.31), Mestan Turhan (0.31.53). Medtem ko je bil start te dirke na istem mestu, so se športniki vrnili s tramvajske postaje Köprü na bulvarju Mustafe Kemala Sahila in dosegli cilj na nasprotnem pasu stavbe Kültürpark İZFAŞ.

Predsednik Soyer je podelil nagrade zmagovalcem

Župan metropolitanske občine Izmir je podelil priznanja Etiopcem Sheware Alene Amare in Benardu Kipkorirju, ki sta na prvem mestu končala Marathonİzmir Avek. Tunç Soyer predstavili. Generalni sekretar metropolitanske občine Izmir Ertuğrul Tugay, tretje mesto za moške Kenneteh Kiprop Omulo in tretje mesto za ženske Emmah Cheruto Ndiwa sta podelila svoje nagrade vodji oddelka za mlade in športne storitve metropolitanske občine Izmir Hakanu Orhunbilgeju.

Cilj maratona brez odpadkov ponovno dosežen

Marathon İzmir Avek je tudi letos potekal za »trajnostni svet« v skladu z »Globalnimi cilji«, ki so jih določili Združeni narodi (ZN), in cilj je bil ponovno dosežen. Na Marathonu İzmir Avek so bile plastične steklenice, ki so jih podelili tekačem, zbrane v zabojnikih za odpadke za recikliranje, za vse materiale pa je bilo zagotovljeno, da jih je mogoče reciklirati. Vsi oglasi in navodila za sponzorje in dirko na progi so bili zbrani enega za drugim, da bi jih na koncu dirke reciklirali.