6 medalj mlade šahovske reprezentance

Medalja mladinske šahovske reprezentance

Evropski uspeh so prinesli mladi reprezentanti v šahu. Turčija se vrača domov s 2022 medaljami, 2 srebrnima ekipno, 3 zlatimi in 6 bronasto posamezno, z evropskega mladinskega ekipnega prvenstva v šahu 18. Na evropskem mladinskem ekipnem prvenstvu v šahu je Turčija pri dekletih do 12 let zasedla drugo mesto, v splošnem pa so pri 1 letih z delitvijo prvenstva zasedle drugo mesto. Posamično je Demhat Zerey postal tretji vrh mize, Jülide Aysu Mutlu je postala druga zmagovalka mize, Mert Can Seviğ je postal tretji zmagovalec mize, Berk Madsman pa je postal peti zmagovalec mize.

Evropsko mladinsko ekipno šahovsko prvenstvo 12, na katerem je Turčija nastopila z 2022 športniki, je potekalo v Solunu v Grčiji med 12. in 18. julijem 2022. Na turnirju, ki je bil organiziran kot ekipni turnir v 18 kategorijah do 12 let/dekleta in 4 let open/dekleta, je tekmovalo skupno 53 državnih ekip.

Predsednik turške šahovske zveze (TSF) Gülkız Tulay, ki je dejal: "Vsako leto nosimo graf uspeha naših mladih šahovskih reprezentantov na evropskih in svetovnih prvenstvih," je dejal: "Po pandemiji naši mladi državljani tečejo od uspeha do uspeha na vsakem turnirju. Z Evropskega šolskega prvenstva v šahu 2022 smo se vrnili z državnim prvenstvom in 16 medaljami. Na evropskem mladinskem ekipnem prvenstvu v šahu 2022 nam je uspelo osvojiti 6 medalj. Čestitam vsem našim športnikom, ki zastopajo naše državljane in našo državo, ki so se uvrstili v evropske mladinske ekipe. Prav tako bi rad izrazil svojo hvaležnost Bursa Metropolitan Belediyespor Club in Apaydın Chess and Sports Club Association, ki sta bila upravičena zastopati našo zvezo in našo državo kot prvaka na našem turškem mladinskem in mladinskem ekipnem šahovskem prvenstvu leta 2022.”

Jülide Aysu Mutlu, zmagovalka 12. mize v kategoriji deklet do 2 let, je omenila, da so bili dvoboji težki in naporni ter delila svoje občutke takole: »Še posebej zadnja tekma je bila zelo kritična. Imel sem malo možnosti za uvrstitev, ker sem začel na zadnjem mestu lestvice. Biti v reprezentanci je odličen občutek. Neprecenljivo je pridobiti diplomo, sploh z državnim dresom. Verjamem, da je z vztrajnostjo, ambicioznostjo in disciplino mogoče doseči vse.”

Mert Can Seviğ, zmagovalec tretje mize v starostni splošni kategoriji 12, je z besedno zvezo »Ponosno je tekmovati za reprezentanco« dejal: »Na nasprotnike sem se pripravljal s svojim znanjem in podporo naših trenerjev. Želel sem diplomo. Dovolj želje in neumorno delo vedno prinese uspeh.«