Osnove košarke za začetnike

Turška košarkarska zveza

Košarka je za nogometom najbolj spremljan šport. Milijoni ljudi po vsem svetu ne le spremljajo košarkarske tekme, ampak svoje navdušenje povečujejo tudi s stavami. Poleg tega veliko otrok in mladostnikov sanja, da bi postali košarkar, saj je košarka najbolj priljubljen in najbolj donosen šport. Podrobne informacije o košarki najdete v tem članku.

Kako se igra košarka?

Košarka je šport, ki ga igrata dve ekipi po pet. Igra se v obliki metanja žog v koše, sestavljene iz kroga premera 3.05 cm na višini 45 metra od tal v pravokotnem polju. Ker je pot visok, to igro običajno igrajo visoki ljudje.

Iz obeh ekip je na igrišču pet igralcev. Za namestnike imajo tudi sedem igralcev. Tudi število sodnikov je tri. Eden od sodnikov postane glavni sodnik. Igra se začne s skokom prvega sodnika. Ekipa, ki ujame žogo, gre v napad. Druga ekipa poskuša ne doseči zadetka z obrambo svojega obroča.

Kakšna so pravila košarke?

1- Igra se igra v štirih obdobjih. Trajanje vsakega obdobja je 10 minut. V drugem delu je odmor 15 minut, čas počitka med ostalimi pa 1 minuto. Vsaka ekipa ima pravico do enega time-outa v prvih treh obdobjih in dveh time-outov v četrti tretjini.

2- Ko se igra ustavi, se ustavi tudi ura.

3- Igralec, ki prejme 5 napak, zapusti igrišče.

4- Če ena od ekip naredi 4 napake v obdobju, druga ekipa razglasi prosti met za dva strela za vsako naslednjo napako.

5- Katera koli ekipa ima žogo, mora žogo vreči v nasprotnikov koš v 24 sekundah. Svoje igrišče mora zapustiti v 8 sekundah. Če v tem času ne more spraviti žoge v koš ali iz svojega igrišča, gre žoga do nasprotnika.

6- Obstajajo črte, ki oblikujejo polje v igri. Ena od teh vrstic je številska premica 3. Številke, vržene izven črte, se izračunajo kot 3, številke, vržene v notranjost, se izračunajo kot 2. Vsaka žoga, vržena zaradi napak, se doda kot točka.

7- Za zmagovalca se razglasi ekipa, ki zbere največ točk v 40 minutah. Dobijo 2 točki, 1 točko prejme ekipa, ki je izgubila. Če izenačeni rezultat ni prekinjen v roku, je na voljo dodatnih 5 minut.

Kako so organizirane košarkarske tekme?

Turška košarkarska zveza je tista, ki organizira in vodi košarkarske lige in tekme v Turčiji. Pri nas;

•  moška super liga (BSL)
  •  ženska super liga (KBSL)
  •  Turška košarkarska liga (TBL)
  •  Turška ženska košarkarska liga)
  •  Turška košarkarska 2. liga (TB2L)
  •  Košarkarska razvojna liga (BGL)
  •  Moška košarkarska regionalna liga (EBBL)
  •  Igra se Ženska košarkarska regionalna liga (KBBL).

Vsaka ekipa igra v svoji ligi v dvostopenjskem ligaškem slogu. Na koncu lige se najboljših osem ekip pomeri v obliki 1-8, 2-7, 3-6, 4-5 v obliki eliminacije.

Izračun rezultatov košarkarskih tekem

V košarkarski super ligi je 16 ekip. Te ekipe se soočajo med seboj v dvostopenjskem ligaškem slogu. Ekipa, ki premaga nasprotnika, dobi 2 točki. Ekipa, ki je izgubila, dobi 1 točko. Na košarkarskih tekmah ni remijev. Na voljo je dodatnih 5 minut, dokler ekipa ne doseže več točk.

Ko se zaključijo tekme tedna uvrstitev v košarkarski ligi se izračunava. Ekipe so razvrščene kot tiste z največ zmagami in višjim povprečjem točk.