Mladi mojstri šaha pihajo turški veter v Evropi

mladi šahovski mojstri so po Evropi pometli Turke

V evropskih starostnih skupinah, enem najpomembnejših šahovskih prvenstev v Evropi, je vdrla Turčija. Turčija na evropskem prvenstvu starostnih skupin 2021; Ob dveh zmagah na evropskih prvenstvih in evropskem tretjem mestu je kot država uspela biti druga.

Evropsko prvenstvo v starostnih skupinah 2021 je potekalo med 15. in 21. oktobrom po hibridnem sistemu. Na turnirju, ki se je igralo v 8 kategorijah, 10, 12, 14, 16, 18, 20 in 14 let ter pod generalko, je nastopilo 32 tekmovalcev iz 893 držav. Turčijo je zastopalo 32 tekmovalcev iz vseh starostnih kategorij.

Adalar postal dvojni evropski prvak

Na evropskem prvenstvu starostnih skupin 2021 sta evropski prvakinji postali Arda Cankurt v kategoriji 10-letna generalka in CM (kandidatka za mojstra) Arda Çamlar v kategoriji 12-letna generalka. V splošni kategoriji do 16 let je bil FM (FIDE mojster) Atakan Mert Biçer tretji, v splošni kategoriji do 14 let pa je bil s povprečno razliko četrti CM Yankı Taşpınar. Ege Öz je v splošni kategoriji do 8 let končal turnir na 5. mestu.

Turčija se je kot ekipa uvrstila na drugo mesto v splošni kategoriji z državnim rezultatom evropskega prvenstva v starostnih skupinah leta 2021. Na prvenstvu, kjer je 6 najuspešnejših športnikov v splošni in dekliški kategoriji določilo državni rezultat, je Turčija v splošni kategoriji prejela 40 točk. V splošni kategoriji je prva postala Rusija z 42.5 točkami, tretje mesto pa je zasedla Nemčija s 37 točkami. V kategoriji deklet je bila prvakinja Rusija s 44.5 točkami, druga je bila Poljska s 34.5 točkami, tretje mesto pa je zasedla Gruzija s 34 točkami.

"Kot Turčija v šahu smo dobro ocenili obdobje pandemije"

Predsednik Turške šahovske zveze Gülkız Tulay je poudaril, da so dobro izkoristili obdobje pandemije v šahu kot Turčija, in dejal: »V tem obdobju smo z dogodki in projekti, ki zajemajo Turčijo, združili celotno državo s šahovskim športom. Ker zaradi epidemije prvenstev in turnirjev ni bilo mogoče organizirati, smo kot TSF posebno pozornost namenili našim športnikom in si prizadevali, da bi bili skozi celoten proces prepleteni s šahovskim športom. Organizirali smo naše reprezentančne biljardne kampe v digitalnem svetu in pozorno spremljali naše športnike. Uspeh naših atletov v evropskih starostnih skupinah in uspeh Turčije kot ekipe sta nas nasmejala. Šahovski šport pri nas z vsakim dnem teče od uspeha do uspeha in s svojimi prvenstvi oznanja ime turškega šaha v svetu. Na koncu čestitam našim športnikom, ki so enako odločno nastopili na evropskem prvenstvu v starostnih skupinah, in čestitam tistim, ki so prišli na vrh.

Športniki se bodo učili na Evropski šahovski akademiji

V skladu z direktivo bodo prvi tekmovalci na prvenstvu za nagrado povabljeni na Evropsko prvenstvo v starostnih skupinah 2022. Najboljših 6 igralcev vsake kategorije v končni razvrstitvi bo 8-mesečno usposabljanje pri mojstrskih trenerjih Evropske šahovske akademije. Vsi naši atleti, ki so dosegli diplomo na prvenstvu, bodo imeli koristi od treninga.