Skupina ITU Rover, ki jo je s Turčijo pripravila za oblikovanje brezpilotnih zemeljskih vozil

iTune rover ekipa, s katero so zasnovani je prinesel turkiyeye stopnjo brez posadke Ground vozila

ITU Rover Team je s svojim brezpilotnim zemeljskim vozilom zasedel 36. mesto med 3 ekipami na tekmovanju University Rover Challenge, ki ga je organiziralo združenje Mars v ZDA.

Ekipa Roverja iz Tehniške univerze v Istanbulu (ITU), ki nadaljuje s študijem o robotih za raziskovanje planetov, je diplomirala z zastopanjem naše države na University Rover Challenge z novo zasnovanimi Roverji 4. generacije. Prijavilo se je 93 ekip iz številnih držav, 36 ekip pa se je zaradi izločitev uvrstilo v finale, ITU Rover Team pa je s kopenskim vozilom brez posadke, ki so ga zasnovali pod pokroviteljstvom AXA Insurance, od žirij prejel 92,78 točke. S tem rezultatom si je ekipa delila tretje mesto z Univerzo za tehnologijo Czestochowa (Poljska) BRAC University in Missouri University of Science and Technology (ZDA).

ITU Rover Team je postala prva ekipa, ki se je leta 2017 uvrstila iz naše države s sprejemom v zadnjo fazo tekmovanja. Z nadaljevanjem tega uspeha v naslednjih letih je ekipa ITU Rover dobila tudi naslov prve turške ekipe, ki je v letošnjem tekmovanju osvojila 3. mesto.

Tekmovanje je potekalo pod pokroviteljstvom Nase

Na tekmovanju, ki je letos potekalo že štirinajstič in ga sponzorirata Mars Society in NASA, so se študentje univerz pomerili za prvo mesto s tekmovanjem z roverji, ki so jih zasnovali. Cilj tekmovanja je izdelava roverja, ki astronavtom omogoča izvajanje nalog, kot so prenašanje teže zunaj, odvzem vzorcev zemlje, uporaba ključa in izvijača ter vstavljanje in odstranjevanje sekancev s plošče.

ITU Rover Team

ki je prej zastopal Turčijo na številnih tekmovanjih. Rover Team ITU je bil ustanovljen leta 2016 v okviru Robotics Club. Leta 2017 je postala prva turška ekipa, ki se je uvrstila na University Rover Challenge, najprestižnejše svetovno tekmovanje roverjev v ameriški zvezni državi Utah. Ekipa, ki se je s svojimi prvimi vozili uvrstila na 13. mesto URC, je osvojila Science Special Award, ki je bila leta 2018 prvič v zgodovini tekmovanja podeljena z njihovimi novimi vozili. Ekipa ITU Rover je imela 12. mesto na European Rover Challenge (ERC), ki se ga je udeležila septembra istega leta.